Chordofony, czyli strunowe instrumenty muzyczne




Chordofony są to strunowe instrumenty muzyczne. Źródłem wydawanego przez nie dźwięku są drgające struny. Można je wprawić w drganie przez bezpośrednie szarpnięcie palcami bądź jak to ma miejsce w klawiszowych instrumentach szarpanych uderzenie w klawiaturę za pomocą drewnianego pióra. Struny w chordofonach są wykonane najczęściej z metalu, ale spotyka się również wykonane z jedwabiu, włosia czy skręconych baranich jelit. Dłuższa i grubsza struna niesie z sobą niższy dźwięk. Skrócone struny dają natomiast dźwięk podwyższony.

Są to jedne z najstarszych instrumentów muzycznych.  Jest to grupa instrumentów muzycznych, które zostały opracowane przez Curta Sachsa oraz Ericha M. von Hornbostela. Dzielimy je na chordofony szarpane i chordofony młoteczkowe i chordofony smyczkowe. Prawdopodobnie ich prototypem był łuk z zamontowaną na nim drgającą cięciwą. Najstarszym wizerunkiem instrumentu strunowego odkrytym przez człowieka jest malunek odkryty we francuskiej jaskini. Przedstawia on mężczyznę grającego za pomocą smyczka na jednostrunowy m instrumencie.

Do chordofonów należą: gitara, gitara basowa, lutnia, mandolina, ukulele, harfa, shamisen, tar, saung

banjo, cytra, bałałajka, bandżola,kora, koto, lira, kitara, klawesyn, kobza, kora, koto,lira.

Historia pierwszych instrumentów strunowych, które przypominały współczesne instrumenty szarpane, sięga trzeciego tysiąclecia pne. i wywodzą się z Bliskiego Wschodu. W wyniku ekspansji kultur dotarły z tych rejonów na kontynent europejski.  To głównie wyprawy krzyżowe i pielgrzymki doprowadziły do przenikania wschodnich chordofonów do muzyki europejskiej. Były one sukcesywnie udoskonalane i adaptowane do jej potrzeb. W okresie baroku były już podstawową grupą instrumentów zarówno w zespołach jak i pojedyńczo.




Brzmienie strun to dźwięk delikatny, w związku z czym w celu jego wzmocnienia stosuje się płyty rezonansowe lub pudła rezonansowe. Decydują one o barwie dźwięku. Stąd też pudła wiolonczeli, skrzypiec czy gitary przybierają określone, dość wymyślne kształty.

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *