Historia ping ponga czyli jak to się zaczęło
Ping pong, a oficjalniej tenis stołowy nie ma zbyt bogatej historii, a dokładniej próżno szukać w pradawnych podaniach i legendach ludowych jakichkolwiek wzmianek o tej dyscyplinie sportowej. Początek tej dyscypliny sportowej datuje się na lata 80-te XIX wieku i nie należy szukać genezy w krajach azjatyckich, mimo iż obecnie to w tym regionie świata jest najwięcej gwiazd tego sportu. Wszystko zaczęło się w Anglii i jak głosi niejako legenda, dwóch angielskich studentów którzy nie mogli delektować się grą będącą protoplastą tenisa ziemnego, zdecydowali się urządzić rozrywkę na mini korcie czyli wykorzystując pierwszy stół do ping ponga. Oczywiście nie zdając sobie sprawy z tego, że oto właśnie zostali odkrywcami nowej dyscypliny sportowej.
Tenis stołowy rozwijał się zatem na początku w Anglii, szczególnie cieszył się powodzeniem wśród wyższych warstw społecznych. Ping pong to nazwa wywodząca się od odgłosów odbijanej piłeczki i używana jest naprzemiennie z tenisem stołowym.
Rozwój dyscypliny, rozwój sprzętu
Wraz z rozwojem dyscypliny, wraz z coraz większą popularnością, zaczęto udoskonalać przepisy gry w tenisa stołowego, równocześnie pojawiać zaczęli się pierwszy producenci sprzętu. Bo należy zaznaczyć, iż na początku grano tym co było pod ręką, a dokładniej używano domowych sprzętów by czerpać radość z ping ponga. Początek XX wieku to prekursorskie zmiany związane ze sprzętem. Zaczęto używać między innymi piłeczek przygotowanych z celuloidu. Zaczęto również korzystać z rakietek posiadających specjalną okleinę, dające jeszcze większy komfort gry w ping ponga. Można śmiało powiedzieć, że to okres rozkwitu dyscypliny, coraz więcej osób chciało grać w tenis stołowy, a wynikało to między innymi z braku ograniczeń. Nie potrzeba było drogiego sprzętu czy też nie wiadomo jak wielkich powierzchni by przygotować miejsce do gry. W ślad za tym zaczęły powstawać pierwsze organizacje, związki sportowe tenisa stołowego, zaczęto organizować pierwsze oficjalne imprezy.
Mistrzostwa świata, związki sportowe tenisa stołowego
W literaturze, opisach dyscypliny sportowej jaką jest ping pong, znajdziemy informacje, iż już w 1902 roku rozegrano nieoficjalne mistrzostwa świata, to jednak za ważny rok należy uznać 1926. To powołanie międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego i organizacja pierwszych oficjalnych mistrzostw świata. Nie wolno jednak zapominać, iż pięć lat wcześniej rozpoczęła swoją działalność Table Tennis Association czyli brytyjska federacja tenisa stołowego. Co może być zaskoczeniem dla wielu, na igrzyskach olimpijskich ping pong pojawił się dopiero w 1988 roku czyli w Seulu. Do tej pory co cztery lata możemy oglądać mistrzów na najważniejszej imprezie dla tej dyscypliny sportowej.
Ping pong i tenis stołowy to obecnie różne dyscypliny. Różnica jest w sprzęcie- ping pong wykorzystuje paletki oklejone niebieskim papierem ściernym a tenis stołowy rakietki z okleinami gumowymi. Są również różnice w przepisach obu dyscyplin. Obie dyscypliny mają odrębne mistrzostwa świata.