Jakie tętno podczas biegania i innych aktywności fizycznych?

Prawidłowe tętno w trakcie aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna jest wskazana i jak się okazuje coraz więcej biegaczy na ulicach miast, coraz więcej osób wybiera możliwość korzystania z roweru, nie tylko na niedzielne przejażdżki ale również jako środek lokomocji do pracy, szkoły. Kluby fitness powstają niczym grzyby po deszczu.  Dynamika w tej materii, coraz szersze grono Polaków uprawiających sporty powoduje, że nasz rynek zalewany jest różnego rodzaju urządzeniami wspomagającymi treningi. Choćby coraz popularniejsze stają się pulsometry które pozwalają prawidłowo określić tętno w trakcie treningów i stale je kontrolować. To akurat nie jest żaden zabieg marketingowy tylko podstawa dobrze zrealizowanego treningu, dającego najwięcej korzyści. Czy mowa o osiąganiu coraz lepszych wyników, czy mowa o poprawianiu wydolności albo gubieniu kilogramów, warto poznać w jaki sposób najlepiej ustalić indywidualne tętno.

Dwa rodzaje tętna – podstawy

Zawsze zaczyna się od podstaw, dlatego należy sobie zdać sprawę że mamy do czynienia z dwoma tętnami: spoczynkowym oraz maksymalnym. Tętno spoczynkowe to takie codzienne, w trakcie codziennych czynności jednak nie wymagających wysiłku. Czytamy książkę, leżymy, oglądamy telewizję, to obrazuje nam ten rodzaj tętna. Różnice w tętnie spoczynkowym są zauważalne, wpływa na to wiek, ogólny stan zdrowia, waga, wzrost. Według medyków tętno spoczynkowe w przedziale 60-100 jest idealne.

Tętno maksymalne czyli coś co pozwala trenować optymalnie, wydajnie. Nasz organizm dzięki temu będzie idealnie wykorzystywał każdą jednostkę treningową. Pomocnymi urządzeniami w panowaniu na tętnem w trakcie treningu jest oczywiście dobrej klasy pulsometr. Tylko bieganie, jak i każda inna aktywność fizyczna, uprawiana na podstawie właściwych zakresach tętna pozwoli osiągać określone sukcesy, nie tylko związane z lepszymi wynikami ale również znacznie wpływając na spadek tkanki tłuszczowej.

 

Jak obliczyć maksymalne tętno?

W różnych miejscach można znajdować różnego rodzaju wzory na maksymalne tętno. Jednak najbardziej doskonałym, najpewniejszym będzie określenie tętna maksymalnego na podstawie prostych obliczeń czyli: 205.8 – 0.685 x wiek. Dla przykładu, tętno maksymalne dla mężczyzny w wieku 34 lata będzie wynosić 182,51. Dzięki temu można prawidłowo obsługiwać swój pulsometr.

 

Pulsometr i ustawienia tętna

Pulsometry posiadają odpowiednie właściwości, systemy aby panować nad idealnym tętnem, osiąganiem tętna maksymalnego, szachowaniem różnymi jego zakresami. Zazwyczaj procentowo się wszystko ustawia i jak pokazują najdokładniejsze tabelki, zakres tętna powinno się ustawić od 65% do 100%. oczywiście bieganie czy inna aktywność fizyczna na granicy 100% to prawdziwy maks. W zależności od rodzaju treningu, można ustawić i zaplanować określone działania, a prawidłowo skonfigurowany pulsometr pozwoli nam nad wszystkim w trakcie aktywności fizycznej zapanować poprzez odpowiednie komunikaty.

Spread the love

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *