Rodzaje rowerów treningowych
Trening rowerowy w trakcie chłodnych miesięcy, kiedy brakuje czasu, gdy szybko robi się ciemno to zadanie tylko dla najbardziej wytrwałych. Coraz więcej osób jednak zauważa jak istotnym jest dbanie o kondycję, że warto regularnie stosować aktywność fizyczną. Dlatego aby nie stracić formy, aby cały rok zachować wysoki poziom kondycji, by nie zbierać nadwagi, warto zainwestować w rower treningowy. Oferta producentów jest naprawdę okazała, można wybierać z wielu różnorodnych urządzeń treningowych i naszym celem będzie dokładne ich przedstawienie. Podział rowerów treningowych ze względu na różnorodne kryteria.
Rowery treningowe ze względu na mechanizm oporu niezbędny w trakcie treningów
Podział jest jasny i klarowny, mianowicie można wybierać spośród rowerów mechanicznych, magnetycznych oraz elektromagnetycznych.
Sprawa podziału tutaj jest bardzo czytelna. W ramach rowerów treningowych mechanicznych mamy do czynienia z urządzeniami gdzie siła oporu zależy od mocy w trakcie treningu, od prostych ustawień. Taki rower to nic skomplikowanego, a dodatkowo jest dość tani.
Kolejny rodzaj to rower magnetyczny gdzie stosuje się opór koła poprzez magnetyczny hamulec. Takie rozwiązanie pozwala na lepsze rozwiązania treningowe, bardzo dokładne ustawienia roweru do treningu. Przewaga tego sprzętu nad rowerem treningowym mechanicznym to na pewno cicha praca w trakcie jednostek treningowych. Ostatni rodzaj to rowery elektromagnetyczne. Za ustawienia oporu odpowiada specjalny system elektroniczny, a i posiada wiele funkcji, choćby treningowych, niedostępnych w innych rodzajach rowerów treningowych. Tutaj jednak należy mieć na uwadze wysoką cenę.
Cena czyli ile trzeba zainwestować
Rowery treningowe, jak praktycznie wszystkie urządzenia podzielić można z uwagi na cenę. Jak wyżej wspomniano, najtańsze to te mechaniczne. Jednak warto rozgraniczyć produkcję przez renomowanych producentów oraz tak zwane firmy „no name”. Najlepsze rowery treningowe markowe są droższe od tych pochodzących z nieznanych fabryk. Należy jednak brać pod uwagę jakość materiałów użytych do produkcji co przekłada się nie tylko na długość użytkowania sprzętu ale również jakość, komfort w trakcie treningu.
W jakich pozycjach ćwiczyć?
Rodzaje rowerów treningowych można podzielić również z uwagi na pozycję w jakiej przyjdzie nam ćwiczyć. I tak możemy korzystać z rowerów treningowych w systemie poziomym, pionowym oraz spinningowych. Czym się różnią, jakie ma to znaczenie dla osób korzystających z takich urządzeń? Pionowe rowery treningowe czyli nic innego jak przygotowanie sprzętu dla tradycyjnych treningów, osoba ćwiczy w pozycji wyprostowanej. Dla kogoś kto ma problemy z plecami to najlepsza opcja. Poziome rowery treningowe to nic innego jak skierowanie się w stronę ćwiczeń w pozycji leżącej. Kto wiele godzin spędza w pozycji siedzącej będzie mógł delektować się treningiem właśnie na takim sprzęcie. Rowery spinningowe wymagają przyjmowania pozycji zbliżonej do pozycji kolarskiej. Takie rowery treningowe spinningowe przeznaczone są jednak dla osób bardziej doświadczonych, obytych w treningach, regularniej oddających się aktywności fizycznej.